Na pracovný pohovor by ste sa mali poriadne pripraviť, hlavne čo sa týka otázok zamestnávateľa a vašich odpovedí. Každý zamestnávateľ sa vás bude pýtať niečo iné, sú ale otázky, ktoré sa vás budú pýtať na každom jednom pohovore.
Povedzte niečo o sebe
Možno sa vám o sebe ťažko hovorí, ale určite by ste mali niečo povedať. Väčšinu základných informácií o vás má zamestnávateľ z vášho životopisu alebo motivačného listu. Poriadne si ich prečítajte a pokojne to na pohovore zopakujte. Zároveň môžete povedať aj všetko, čo považujete za dôležité a v životopise ste to neuviedli. Rozhodne by sa ale informácie zo životopisu a toho čo budete hovoriť na pohovore nemali výrazne odlišovať.
Ak sa na túto časť rozhovoru pripravíte máte jednu výhodu. Rozhovor môžete viesť svojim smerom.
Prečo chcete pracovať pre nás (našu spoločnosť)?/Prečo sa uchádzate o túto pracovnú pozíciu?
Prečítajte si čo najviac dostupných informácií o spoločnosti. Určite majú webové stránky, alebo profily na sociálnych sieťach odkiaľ môžete čerpať množstvo informácií. Ak spomeniete v pohovore najnovší produkt, ktorý vyrobili, ak spomeniete, že sa vám páči ako berú ohľad na prírodu, prípadne, že robia niečo pre miestnu komunitu presvedčíte zamestnávateľa, že sa o jeho spoločnosť naozaj zaujímate.
Presvedčte ich o tom, že viete presne o akú pozíciu máte záujem, že viete čo táto práca obnáša. Napíšte si preto zoznam dôvodov prečo vás práve táto pozícia láka. Môžete tu spomenúť aj možnosť kariérneho rastu, firemnú kultúru, pracovné prostredie,.... Ak sa napríklad uchádzate o prácu šéf kuchára spomeňte, že viete riadiť tím, že vám nerobí problém robiť v kolektíve a pod.
Prečo by sme vás mali zamestnať?
Odpoveď na túto otázku je asi najdôležitejšia. Vcítite sa tak do kože zamestnávateľa. Ak dokážete samy seba presvedčiť, že ste pre túto pozíciu ten najlepší máte z polovice vyhraté. Prečítajte si poriadne inzerát, na ktorý ste odpovedali. Budú v ňom určite požiadavky, ktoré zamestnávateľ od nového zamestnanca očakáva. Všetko v čom vyhovujete zdôraznite a pridajte k tomu aj svoje ďalšie vlastnosti a schopnosti, ktorými disponujete a môžete ich v tejto pozícii uplatniť.
Kde sa vidíte o 1 (5 alebo 10) rokov?
Táto otázka sa zameriava na vašu budúcnosť. Možno ani neviete čo budete robiť o týždeň, ale odpoveď môže zamestnávateľovi o vás veľa povedať. Prezradí mu, či chcete na sebe pracovať a v kariére postúpiť, či ste ambiciózni alebo budete robiť len to čo vám povedia. Svoju odpoveď zamerajte hlavne na to o akú pozíciu sa zaujímate. Zamestnávatelia majú radi zamestnancov, ktorí na sebe pracujú, pracujú na svojom kariérnom raste a robia dobré meno firme.
Ak sa napríklad zaujímate o prácu robotníka pri páse, môžete sa o pár rokov pokojne, vďaka svojim schopnostiam a usilovnosti prepracovať aj na majstra alebo vedúceho zmeny.
Aký očakávate plat?
Odpoveď na túto otázku sa môže zdať záludná. Ak poviete veľa, nebude si vás môcť zamestnávateľ dovoliť, ak poviete málo bude to znamenať, že si neveríte, že sa podceňujete, a že neveríte svojim schopnostiam. Najlepšie urobíte ak si zistíte aký je priemerný plat na pozícii, o ktorú sa uchádzate. Dostanete tak prehľad o tom aký plat si môžete pýtať. Pokojne sa ale môže stať, že zo začiatku vám ponúkne zamestnávateľ nižší plat aby si overil, či si za danú prácu vyšší plat zaslúžite. Je len na vás či s tým budete súhlasiť alebo nie. Pokiaľ ale s danou pracovnou pozíciou nemáte ešte žiadne skúsenosti bude to pre vás dobrá skúška vašich schopností a kvalít.
Máte nejaké otázky?
Aspoň pár otázok si určite pripravte aj vy. Ak odpoviete, že otázky nemáte bude to znakom toho, že sa o spoločnosť nezaujímate. Spýtajte sa napr. či sa bude firma rozrastať, ako sa môže vaša pozícia rozvíjať ďalej, ....
Ďalšie časté otázky
Určite dostanete aj ďalšie otázky, na ktoré sa bude očakávať vaša odpoveď.
Pri poslednej otázke určite neohovárajte predchádzajúceho zamestnávateľa. Povedzte jasne prečo vám práca prestala vyhovovať (napr. nemal som kam kariérne rásť, nevyhovoval mi pracovný čas, ...)
Martina | Abecedaprace.sk | 123jobs Media s.r.o.