Možno si myslíte, že diskriminácia už v dnešných časoch nemá v práci čo robiť. Aj napriek tomu k nej neustále dochádza. Čo je diskriminácia, čo robiť a ako sa brániť ak si myslíte, že sa týka aj vás?
Diskriminácia
O diskriminácii hovoríme v prípade keď sa s jedným človekom zaobchádza inak než s druhým na základe jeho odlišností. Ak sa domnievate, že u nás sa nič také nedeje mýlite sa. Ženy zarábajú oproti mužom o 20% menej na rovnakej pozícii, nezamestnaný človek pred dovŕšením dôchodkového veku si nájde prácu oveľa ťažšie než mladší a zdraví ľudia sa zamestnajú rýchlejšie než zdravotne postihnutí. Ak si môže zamestnávateľ vybrať medzi starším a mladším, medzi chorým a zdravím takmer vždy dá prednosť mladému alebo zdravému.
Diskriminácia v zákonoch
Diskriminácia je v našej krajine a aj v celej Európskej únii zakázaná. Ústavný zákon garantuje práva a slobodu všetkým osobám bez ohľadu na farbu pleti, pohlavie, zmýšľanie, vieru, ....
Antidiskriminačný zákon
Okrem ústavného zákona je v našej legislatíve aj antidiskriminačný zákon, do ktorého spadá aj diskriminácia na pracovisku. Vzhľadom na tento zákon je u nás zakázaná diskriminácia zamestnancov s dôvodu farby pleti, pohlavia, viery, národnosti, rodinného alebo manželského stavu, rasy, jazyka, zdravotného stavu, postavenia, majetku, ... Tento zákon zaručuje rovnosť v zamestnaní každému.
Európska únia
V celej Európskej únii platí zákon o rovnakom zaobchádzaní. Takže ak sa zamestnáte v rámci EU mal by s vami zamestnávateľ zaobchádzať rovnako ako zo zamestnancami v totožnej pracovnej pozícii z daného štátu. Máte nárok na rovnaké pracovné podmienky, pracovné výhody, na rovnaký plat a aj odmeny.
Zo zákona máte v práci nárok na rovnosť v zamestnaní a rovnaké zaobchádzanie. Týka sa to celého vášho zamestnania, všetkých aspektov pracovných vzťahov, od prijatia až do prepustenia. Patria sem
a veľa ďalšieho.
Druhy diskriminácie
Priama diskriminácia
Nepriama diskriminácia
Nevhodné správanie
Nabádanie, alebo pokyn na diskrimináciu
Diskriminácia – ako sa brániť
Aj keď je diskriminácia legislatívne ošetrená a väčšina zamestnávateľov rovnaké zaobchádzanie na pracovisku zabezpečuje nie je tomu tak všade. Pokiaľ si myslíte, že ste diskriminovaní v zamestnaní môžete to riešiť.
Podanie sťažnosti – svojmu zamestnávateľovi pošlite písomnú sťažnosť. Zamestnávateľ je povinný odpovedať a vykonať nápravu. Sťažnosť môže poslať aj osoba, ktorá je svedkom diskriminácie, nie len obeť tohto konania. Je možné sťažovať sa aj anonymne. V tomto prípade vám ale zamestnávateľ asi neodpovie, keďže nevie kto sa sťažoval. Tak či tak by mal celú vec prešetriť a napraviť.
Súd – ak k náprave nedošlo môžete súdnou cestou žiadať o nápravu protiprávneho konania. V tomto prípade by ste už ale mali mať v rukách písomnú sťažnosť, ktorou ste sa domáhali u zamestnávateľa nápravy.
Spáchanie priestupku – môžete podať oznámenie o spáchaní priestupku voči občianskemu spolunažívaniu prípadne žalobu na ochranu osobnosti.
Martina | Abecedaprace.sk | 123jobs Media