Pracovať v zahraničí je túžbou viacerých ľudí. Aj keď sa týka hlavne absolventov škôl odchádzajú do zahraničia pracovať aj starší ľudia. Dôvod je celkom jednoduchý – lepší plat. Pri hľadaní práce mimo Slovenskej republiky by ste si ale mali dávať pozor. Neraz sa stáva, že v inzeráte nájdete ideálnu prácu, vycestujete sa ňou a miesto práce snov a perfektného platu nemáte kde bývať, plat je oveľa nižší ako v inzeráte a pracovné miesto, o ktoré ste sa uchádzali je obsadené. Neraz vám miesto toho ponúknu horšiu, alebo úplne inú prácu a vám nezostáva nič iné len ju prijať. Ako nenaletieť a nájsť si naozaj dobrú prácu v zahraničí?
Práca v Európskej únii
Ak si hľadáte prácu v zahraničí asi začnete hľadaním práce na internete. Inzeráty ponúkajúce prácu v cudzine sa nájdu všade. Vycestovať ale len tak sa určite neoplatí. Výhodnejšie a aj oveľa bezpečnejšie je využiť na to pracovnú agentúru alebo spoľahlivú stránku akou je napríklad Eures.
Eures
Webová stránka Eures je oficiálna stránka Európskej únie, ktorá sa zameriava na pracovnú mobilitu v štátoch EU. Po registrácii a vyplnení potrebných údajov sa môžete pustiť do hľadania. Nájdete tu pracovné inzeráty zo všetkých štátov únie. Môžete si tak vybrať v ktorom štáte chcete pracovať a ak nájdete vhodný inzerát môžete naň hneď reagovať.
Výhodou tejto stránky je aj možnosť nahrať sem svoj životopis a sprístupniť ho zamestnávateľom. Na napísanie životopisu použite formát Europass, ktorý bude tak dostupný zamestnávateľom z celej Európskej únie v jazyku v akom hovoria. Vďaka nemu sa rýchlo a zrozumiteľne dozvedia čo ste sa vyučili, aké máte zručnosti, skúsenosti a pod.
Kontaktujte zamestnávateľov
Ak máte záujem pracovať pre konkrétnu spoločnosť môžete ju priamo osloviť. Pošlite im e-mail, ktorý môže mať formu motivačného listu. Napíšte v ňom prečo sa chcete zamestnať práve v tejto firme, povedzte niečo o vašich skúsenostiach a schopnostiach a na záver priložte aj svoj životopis.
Životopis a aj obsah e-mailu by mali byť v tomto prípade v jazyku krajiny, v ktorej sa o zamestnanie uchádzate.
Agentúry
Agentúry, ktoré vám môžu sprostredkovať prácu v zahraničí nájdete aj na Slovensku a celkom veľa. Nie všetky vám ale ponúkanú prácu aj sprostredkujú takže si pri výbere agentúry dajte záležať.
Na vlastnú päsť
Prácu v cudzine si môžete nájsť aj na vlastnú päsť. Tento spôsob hľadania práce je ale vhodný len pre odvážnych. Ide totižto o dosť veľké riziko keďže prácu môžete hľadať aj niekoľko dní.
Výhodou tohto spôsobu je fakt, že okamžite spoznáte svojho zamestnávateľa a v podstate viete do čoho idete. Jednu výhodu má aj zamestnávateľ, ktorý vás vezme do práce. Môžete k nemu nastúpiť okamžite.
Počítajte ale s tým, že takto sa vám podarí získať väčšinou nekvalifikované práce ako chyžná, predavač, upratovačka, môžete len dokladať tovar alebo zbierať ovocie.
Ako si nájsť kvalifikovanú prácu v zahraničí rýchlejšie
Nájsť si rýchlejšie a jednoduchšie prácu v zahraničí vám môže pomôcť pár faktorov.
Znalosť jazyka
Ak sa uchádzate o kvalifikovanú pracovnú pozíciu v zahraničí mali by ste ovládať jazyk konkrétnej krajiny aspoň na komunikačnej úrovni. V každej práci sa potrebujete dohovoriť, či už sa uchádzate o miesto vedúceho zamestnanca alebo murára. Takmer každá agentúra si vaše jazykové znalosti preverí.
Potvrdenie o ukončení štúdia
Výučný list, maturitné vysvedčenie či potvrdenie o ukončení vysokej školy či absolvovaní kurzov vám hodnoverne dosvedčí, že skúsenosti v odbore, v ktorom si hľadáte prácu máte. Výborné je aj ak máte referencie od predchádzajúcich zamestnávateľov.
Pracovné ponuky na internete
Na webových stránkach, ktoré ponúkajú zamestnanie v zahraničí pribúdajú denne desiatky nových inzerátov. Prezerajte si internetové stránky agentúr alebo stránok ponúkajúcich prácu každý deň.
Nájsť v dnešnej dobe prácu v zahraničí nie je ťažké. Ak ovládate aspoň základy cudzieho jazyka a viete kde pracovné ponuky hľadať môžete pracovať kdekoľvek na svete.
Martina | Abecedaprace.sk | 123jobs Media s.r.o.